Carl Johan Wadström stol
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOL, möjligen Carl Johan Wadström (mästare 1788-1816), gustavianskt stockholmsarbete, märkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill samt stämpelmärkta HGK (Husgerådskammaren), signerad CIW i sitsen, vitmålad, träskuren dekor, sitthöjd 49 cm
Senare bemålning, slitage och fläckar.
462706
2017-05-17