Bankettsoffa sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BANKETTSOFFA, omkring 1800, sengustavianskt stockholmsarbete, bemålad, skuren dekor och pastellage, avskruvbara kortsidor, längd 270 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift Ekenbergs Herrgård
Senare bemålad, färgbortfall, senare klädsel, förstärkningar, skador
462725
2017-05-18