Bankettsoffa sengustavianskt stockholmsarbete
Closed
2017-05-18
462725
| Sold for | 8 000 SEK |
| Estimate | 10 000 SEK |
BANKETTSOFFA, omkring 1800, sengustavianskt stockholmsarbete, bemålad, skuren dekor och pastellage, avskruvbara kortsidor, längd 270 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift Ekenbergs Herrgård
Senare bemålad, färgbortfall, senare klädsel, förstärkningar, skador