Heraldik Carlskiölds vapenbok 1764

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 000 SEK

(CARLSKIÖLD, P.). Svea rikes ridderskaps och adels wapenbok, i kopparstick. Stockholm (Lars Salvius) 1764.

Folio. Med graverade planscher med avbildningar av vapen.
Senare hfrbd, guldornerad rygg.

Skador och fläckar, titelbladet uppfodrat, lagningar med förlust,

462744

2017-05-18