Stolar gustavianska 1780-tal
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STOLAR, 6 st., omkring år 1800, gustavianska Lindomearbeten, signerade AAS (Anders Andersson stolmakare i Lindome), träskuren dekor av bl a äggstavsbård, fleuroner, kanellerande ben med anfanger, stoppad sits och rygg, ryggbricka med balustrad, bemålade, bronserade, sitthöjd ca 43 cm
En stol med ett löst ben, fläckar
462761
2017-05-18