Wedgwood Napoleon Ivy
Klubbat för:
50 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
WEDGWOOD, "Napoleon Ivy", matservis, 163 dlr, England, 1900-tal, porslin, bestående av: 12 äggkoppar, 12 buljongkoppar, 10+3, mattallrikar, 8 smörfat, 12+17 assietter, 12 deserttallrikar, 11 bärskålar, 12 kuverttallrikar, 3 skålar, 6 uppläggningsfat, 2 karotter med lock, terrin med lock, såskanna, smörask, 12 kaffekoppar med fat, 10 moccakoppar med fat, 14 tekoppar med fat, tekanna, 2 sockerskålar med lock, gräddkanna
Enstaka krackeleringar, någon ej noterad obetydlig skada kan förekomma, 5 naggade delar medföljer (3 matallrikar, bärtallrik, kanna)
462778
2017-05-18