Joel Norborg möbelgrupp

Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp
Joel Norborg möbelgrupp

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOEL NORBORG, möbelgrupp, 11 dlr, 1900-talets början, jugend, furu, skuren dekor, beslag i smide, lösa stoppade sitsar, bestående av stolar, 6+2 st, sideboard, hörnskåp, golvur, bär datering 1917, sideboardets mått höjd ca 91, 170x53, hörnskåpets mått höjd ca 177, 106x62
golvuretsmått höjd 214, pendel medföljer

HISTORIK: Bland Joel Norborgs verk i Stockholm finns Allhelgonakyrkan, Mannagrynskvarnen och fasaderna till Kungsgatan 4-10. Norborg var även verksam som villaarkitekt och uppförde villor i Djursholm, Saltsjöbaden och Saltsjö Duvnäs för privata uppdragsgivare.

Bruksslitage, ytskador, klädsel med skador o fläckar, lod till golvuret saknas

462984

2017-05-19