Pär Rosenquist Söderhamn spegel
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PÄR ROSENQUIST (glasmästare och spegelmakare i Söderhamn omkr. 1820), spegel, 1800-talets första hälft, empire, bronserad, bär signatur samt Söderhamns hallstämpel, höjd ca 84 cm
En fleuron senare, slitage, senare bronserad
463126
2017-05-19