Byrå rokoko tillskriven Christian Linning
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), fanérad med plommon och valnöt på stomme av furu, bukig form, brännförgyllda ciselerade beslag, fält med parkettläggning, rundade svängda hörnpelare, ymnig beslagsuppsättning med dekor av akantus, rocailler och voluter, höjd 85, 113x 67 cm
Proveniens: Aagot Midling gift med greve von Ostheim, f.v. arvhertig av Sachsen Weimar Eischenach
Renoverad, kompletterad med senare lås och bakstyke, fanerskador, nyckel saknas
463130
2017-05-19