Byrå rokoko tillskriven Christian Linning

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), fanérad med plommon och valnöt på stomme av furu, bukig form, brännförgyllda ciselerade beslag, fält med parkettläggning, rundade svängda hörnpelare, ymnig beslagsuppsättning med dekor av akantus, rocailler och voluter, höjd 85, 113x 67 cm

Proveniens: Aagot Midling gift med greve von Ostheim, f.v. arvhertig av Sachsen Weimar Eischenach

Renoverad, kompletterad med senare lås och bakstyke, fanerskador, nyckel saknas

463130

2017-05-19