Armlänstolar Louis XVI

Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI
Armlänstolar Louis XVI

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ARMLÄNSTOLAR, 5 st., Louis XVI, Nordtyska/danska, 1700-talets slut, klädda sittsar med rotting rygg, skuren dekor, kannelerade ben, krönt av bandrosett, sitthöjd ca 44 cm

Proveniens: Carl Kempe (1884-1967)

Slitage, lagningar, en med senare framsarg, renoverade, färgbortfall, maskstunget

463136

2017-05-19