Armlänstolar Louis XVI
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ARMLÄNSTOLAR, 5 st., Louis XVI, Nordtyska/danska, 1700-talets slut, klädda sittsar med rotting rygg, skuren dekor, kannelerade ben, krönt av bandrosett, sitthöjd ca 44 cm
Proveniens: Carl Kempe (1884-1967)
Slitage, lagningar, en med senare framsarg, renoverade, färgbortfall, maskstunget
463136
2017-05-19