Stenyxor
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STENYXOR, 11 st., företrädesvis i flinta och från svensk yngre stenålder, mejsel i bandad flinta, tunnackiga yxor (varav en är ett förarbete), del av dolk, mikrospånkärna, grönstensyxa, sländtrissa (järnålder) i magmatisk bergart med koncentriska cirklar vid basen (järnålder) litet runt bearbetat föremål i bergart (möjligen spelpjäs), största yxan ca 11 cm lång.
Proveniens, Föremålet kommer frrån en äldre skånsk samlig av fornföremål och fossiler.
Jordfynd, skador i form av större avslag, nagg och slitage, ej tillkomna efter ertefakterna hittats.
463415
2017-05-25