Stenyxor

Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor
Stenyxor

Klubbat för:

3 800 SEK

2 000 SEK

STENYXOR, 11 st., företrädesvis i flinta och från svensk yngre stenålder, mejsel i bandad flinta, tunnackiga yxor (varav en är ett förarbete), del av dolk, mikrospånkärna, grönstensyxa, sländtrissa (järnålder) i magmatisk bergart med koncentriska cirklar vid basen (järnålder) litet runt bearbetat föremål i bergart (möjligen spelpjäs), största yxan ca 11 cm lång.

Proveniens, Föremålet kommer frrån en äldre skånsk samlig av fornföremål och fossiler.

Jordfynd, skador i form av större avslag, nagg och slitage, ej tillkomna efter ertefakterna hittats.

463415

2017-05-25