Kent Ullberg brons
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KENT ULLBERG (född 1945): Kudu, signerad Ullberg 9/12, patinerad brons med träsockel, höjd inklusive sockel 40 cm, längd ca 34 cm,
HISTORIK:
Kent Ullberg är en svensk-amerikansk skulptör.
Han utbildade sig i skulptur och teckning på Konstfack i Stockholm. Efter studier lämnade han Sverige på 1960-talet och bodde på olika håll i Europa. Han var även bosatt i Botswana och verkade som kurator på Botswana National Museum and Art Gallery. Idag bor och arbetar han i Texas och Colorado USA.
Kent Ullbergs skulpturer visas på Millesgården i Stockholm, 1 juni - 8 oktober 2017.
464186
2017-05-24