Kent Ullberg brons

Kent Ullberg brons
Kent Ullberg brons
Kent Ullberg brons
Kent Ullberg brons
Kent Ullberg brons
Kent Ullberg brons
Kent Ullberg brons
Kent Ullberg brons

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KENT ULLBERG (född 1945): Kudu, signerad Ullberg 9/12, patinerad brons med träsockel, höjd inklusive sockel 40 cm, längd ca 34 cm,

HISTORIK:

Kent Ullberg är en svensk-amerikansk skulptör.
Han utbildade sig i skulptur och teckning på Konstfack i Stockholm. Efter studier lämnade han Sverige på 1960-talet och bodde på olika håll i Europa. Han var även bosatt i Botswana och verkade som kurator på Botswana National Museum and Art Gallery. Idag bor och arbetar han i Texas och Colorado USA.

Kent Ullbergs skulpturer visas på Millesgården i Stockholm, 1 juni - 8 oktober 2017.

464186

2017-05-24