Kerstin Frykstrand olja

Kerstin Frykstrand olja
Kerstin Frykstrand olja
Kerstin Frykstrand olja
Kerstin Frykstrand olja

Klubbat för:

1 600 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

KERSTIN FRYKSTRAND (Finland/Sverige, född Westling 7 augusti 1901 i Wederlaks, Karelen, Finland-1997):
Solbelysta träd, signerad och daterad Kerstin Frykstrand -92, olja på duk, ca 64x49 cm

HISTORIK:

Frykstrand var en finlands-svensk målare, tecknare och illustratör. Hon var verksam i Sverige sedan 1930-talet. Frykstrand studerade konst för Eero Järnefelt i Helsingfors och Carl Wilhelmson i Stockholm samt Konstindustriella skolan i Helsingfors där hon avlade teckningslärarexamen 1923. Frykstrand var huvudsakligen verksam, som illustratör, bland annat illustrerade hon Min skattkammare och Alice Tegnérs Samlade visor, hon målade "Månadsbilderna", som 2008 gavs ut i nytryck och illustrerade till Hemmets journal. Hon illustrerade vykort, almanackor, skolböcker och en mängd ungdoms- och barnböcker. Kerstin Frykstrand gjorde under många år årstidsbilderna till Scouternas, KFUK-KFUM:s almanacka.
(Wikipedia)

Zustandsbeschreibung

464296

2017-05-25