Josef Frank design Schatullskrivbordet
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOSEF FRANK, skrivbord, modell 1022, "Schatullskrivbordet", mahogny/mahognyfanér, skiva i Santos palisander, dekor av björkrand, indragna ben, tre låsbara lådor i sargen, draghandtag av mässing, formgivet 1940, Firma Svenskt Tenn, 1900/2000-tal, nyckel medföljer, höjd 72, 130x63 cm
Smärre slitage, blekt
464337
2017-05-25