Tillbaka till katalog

Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie

Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie
Gripsholmsfåtölj Medevi Ikeas 1700-talsserie

Klubbat för:

3 600 SEK

Estimate

3 000 SEK

Description

IKEA, "Medevi", karmstol, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, Gripsholmsmodell, ljusgrå lackering, lösa plymåer, rutig klädsel, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Medevi Brunn L. OY, sitthöjd ca 41 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Condition

Slitage, klädsel med fläckar, stoppningen torkad

Auktionsnummer:

464414

Date:

2017-05-25