Opiumkuddar
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OPIUMKUDDAR, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, rektangulära, dekor i emaljfärger av figurer, den ena med gulddekor, höjd ca 13,5 respektive 14 cm.
Emaljdekoren med slitage runt kanterna. Den lägre med liten glasyrnagg. Den högre med två obetydliga bränningssprickor vid foten.
464687
2017-05-29