Bentrissa med dekor

Bentrissa med dekor
Bentrissa med dekor
Bentrissa med dekor
Bentrissa med dekor
Bentrissa med dekor
Bentrissa med dekor
Bentrissa med dekor
Bentrissa med dekor

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BENTRISSA, romersk järnålder - vikingatid (ca 0 - 1100), möjligen sländtrissa, gjord av djurben där man använt sig av märgen för håltagning, dekorerad med 8 cirklar med hål på ena sidan och 10 på den andra, tjocklek ca 0,8, diameter 3,3 cm.

Denna typ av trissor i ben har hittats i bl a mansgravar från romersk järnålder, en mycket snarlik trissa hittades av Hjalmar Stolpe vid utgrävningen av Birka i slutet av 1800-talet. Dekorationen i form av "ögon" är återkomande. Man har spekulerat i användningsområde där sländtrissa har föreslagits men man är ej helt överens därom.

Proveniens, Föremålet kommer frrån en äldre skånsk samlig av fornföremål och fossiler.

Jordfynd med tillhörande slitage.

464776

2017-05-25