Bentrissa med dekor
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENTRISSA, romersk järnålder - vikingatid (ca 0 - 1100), möjligen sländtrissa, gjord av djurben där man använt sig av märgen för håltagning, dekorerad med 8 cirklar med hål på ena sidan och 10 på den andra, tjocklek ca 0,8, diameter 3,3 cm.
Denna typ av trissor i ben har hittats i bl a mansgravar från romersk järnålder, en mycket snarlik trissa hittades av Hjalmar Stolpe vid utgrävningen av Birka i slutet av 1800-talet. Dekorationen i form av "ögon" är återkomande. Man har spekulerat i användningsområde där sländtrissa har föreslagits men man är ej helt överens därom.
Proveniens, Föremålet kommer frrån en äldre skånsk samlig av fornföremål och fossiler.
Jordfynd med tillhörande slitage.
464776
2017-05-25