Stenyxor och fossiler

Stenyxor och fossiler
Stenyxor och fossiler
Stenyxor och fossiler
Stenyxor och fossiler
Stenyxor och fossiler
Stenyxor och fossiler

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STENYXOR och FOSSILER, ca 50 st, håleggead stenyxa med angiven fyndplats (Hällesta 1935) skivyxor, ryggspån, flintspån och flintborr, avbruten pilspets och skrapa, fossiler i form av bl a ortoceratit även mineralet pyrit, längd mellan 2 - 13 cm.

Proveniens, Föremålet kommer frrån en äldre skånsk samlig av fornföremål och fossiler.

Jordfynd med tillhörande slitage, skador uppkomna innan artefakterna hittades.

464783

2017-05-25