Ljuskrona från Grensholms slott

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

LJUSKRONA, rokokostil, 1800-talets andra hälft, delvis äldre delar, för 6 ljus, stomme i mässing med spår av försilvring, behängd med olikslipade och gjutna prismor, mittstång med vridna stamglas, stavverk med pärlor och stjärnor, botten med fasetterat klot, höjd 85 cm

PROVENIENS: Familjen Mannerheim, sedan 1904 Grensholms slott, Vånga socken, Östergötlands län
därefter i arv inom familjen

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Östergötland, del I, Malmö 1971, sidan 238, ljuskronan synligt i matsalen på Grensholms slott

Smärre skador, kompletterad och omarbetad, borrad för el

464816

2017-05-27