"Kurva" design Yngve Ekström

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

YNGVE EKSTRÖM, "Kurva", fåtölj, förlaga till Lamino, 1940/50-tal, sadelgjord, benställning i formböjd bok och armstöd i teak, brännmärkt med Yngve Ekströms bomärke OYE, sitthöjd ca 31 cm

Bomärke OYE användes fram till tidigt 1950-tal på möbler tillverkade av Yngve Ekström själv.

Slitage, fläckar, ett armstöd med spricka

464870

2017-05-26