Ann Margret Dahquist

Ann Margret Dahquist
Ann Margret Dahquist
Ann Margret Dahquist
Ann Margret Dahquist

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 200 SEK

ANN MARGRET DAHLQUIST-LJUNGBERG (1915-2002): (2 st), "Knivkastardamen", signerad Dahlquist, etsning, bildmått ca 5,5x5,5 cm, "Sagan", signerad och daterad Ann Margret Dahlquist 1940, etsning, bildmått ca 17x18 cm,

PROVENIENS:
Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015)

HISTORIK:
Ann Margret Dahlquist-Ljungberg, född 8 januari 1915 i Ulricehamn, död 23 april 2002 i Ljungby i Småland, var en svensk författare och bildkonstnär, grafiker, illustratör.
Ann Margret var från 1942 gift med konstnären Sven Ljungberg (Wikipedia)

Gulnader

465474

2017-05-28