Bordspendyl kandelabrar Joseph Leja

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOSEPH LEJA (1822-1863): Bordspendyl, 1 par kandelabrar, nyrokoko, sten och förgylld brons, med hänklar, kandelabrarna för fyra ljus vardera, urtavlan märkt Joseph Leja Stockholm, arabiska siffror, pendylens höjd 48, kandelabrarnas höjd ca 45 cm, pendel finns

Joseph Leja, född 1822 i Altona, Tyskland, död 1863 i Frankfurt am Main, Tyskland, var en svensk affärsman.

Leja var son till Benjamin Leja och morfar till Joseph Sachs. Han anlände 1840 efter sin far till Stockholm och grundade 1852 firma Joseph Leja på Regeringsgatan 5-7 i Stockholm, där hans affär var betydligt mera framgångsrik än faderns. Joseph Leja avled 41 år gammal efter en kort tids sjukdom i Frankfurt am Main under en affärsresa.
År 1893 togs firman, då kallad Leja & Sachs, över av Simon Sachs son Joseph Sachs. Den utvecklades sedermera till varuhus och 1902 uppgick detta i AB Nordiska Kompaniet.

Bruksslitage, nyckel saknas

465519

2017-05-28