Mankell Stockholm ca 1890
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOCKHOLM. MANKELL, OTTO AUGUST. Stockholm från Mälaresidan. Stockholm (P. B. Eklunds förlag och Central-Tryckeriet) utan år (ca 1890).
Färglitografi över Stockholm, mått ca 460x740 mm. Litograferad av Alexander Nay. Ramad.
O. A. Mankell (Göteborg 1838 - Stockholm 1885), svensk arkitekt, litograf och illustratör.
Till hans mest kända verk, som även uppmärksammades internationellt, hör hans stora, mycket detaljrika Stockholmspanorama från 1870-71, som visar staden i ett 180 graders fågelperspektiv från en punkt högt över Riddarfjärden med vy mot ost. Sammanbindningsbanan hade just blivit invigd och finns med på Mankells illustration. Han tog även med en del framtida förändringar av Stockholm, exempelvis syns "Södra Uppfartsvägen" (numera Torkel Knutssonsgatan), som sprängdes fram först på 1890-talet. Perspektivet har vissa likheter med Heinrich Neuhaus panorama över Stockholm och det är möjlig att Mankell gjorde underlaget till Neuhaus´ verk. Stockholmspanoramats litografi utfördes av litografen Alexander Nay efter Mankells skisser och teckningar. Originalet förvaras på Kungliga Biblioteket i Stockholm. (Wikipedia).
Detta blad trycktes något senare av annan tryckare, och har några tillägg, exempelvis Strömsborgsbadet (Stockholm Bad- och Siminrättning) som öppnade år 1884.
465688
2017-05-29