Tallrikar Kina
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄRMETALLRIK, DJUP TALLRIK, porslin, Kina, 17/1800-tal, blåvit underglasyrdekor, värmetallriken med dekor av fasaner och pioner i landskap, diameter ca 26,5 cm, den djupa tallriken med oktagonal form, dekor av blommor, diameter ca 22 cm
Värmetallriken med några små glasyrnagg runt kanten och obetydliga bränningssprickor vid hålet för vattenpåfyllning.
465905
2017-06-03