Böcker om konst och antikviteter
Klubbat för:
350 SEK
1 000 SEK
INGVAR BERGSTRÖM (3), Studier i holländskt stillebenmåleri under 1600-talet, Göteborg 1947, 4:o, samt Den symboliska nejlikan i senmedeltidens och renässansens konst, Malmö 1958, båda böckerna i senare svarta halvfranska band, omslagen medbundna (Gösta Kindgren, Varberg), tillsammans med GUSTAF MUNTHE: Falk Simons silversamling,1938, 4:o, blått halvfranskt band med upphöjda bind, gulddekorerad rygg och övre guldsnitt, båda omslag medbundna, tryckt i 950 numrerade ex., detta nr 889.
Holländskt stillebenmåleri något snedläst, Den symboliska nejlikan med biblioteksstämpel, Falk Simons silversamling med nött och fläckad rygg.
465988
2017-06-04