Mapp Die Kunst der Graphik
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 000 SEK
MAPP, "Die Kunst der Graphik", innehållandes 7 st handsignerade samt numrerad 5497 i upplaga om 10.000 ex, tryckta hos Matthieu in Dielsdorf bei Zürich,
Enrico Baj, "Der kleine General", färgoffset med präglat bronstryck,
Bruno Bruni, "Solitudine", färglitografi,
Simon Dittrich, "Der Lordrichter", färglitografi,
Paul Wunderlich, "Tête de femme", färglitografi,
Valerio Adami, "Statuette", färglitografi,
Horst Antes, "Gefleckte Figur mit Reif, kleiner Figur und Leiter", färglitografi
bladstorlek ca 42x30 cm
Hundertwasser saknas ur mappen
466219
2017-06-01