Offrellrevolver
Closed
2017-09-24
466375
| Sold for | 31 000 SEK |
| Estimate | 30 000 SEK |
SLAGLÅSREVOLVER, svensk, av Jonas Offrell (1803-1863), oktagonal pipa, kaliber ca 8,3 mm, femmskottstrumma daterad 1849 samt numrerad 19, numrerade kamare 1-5, kolv i bonad björk, längd 23 cm