Flintlåspistol signerad Chaillot

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FLINTLÅSPISTOL, empire, 1800-talets början, signerad Chaillot a Dijon (1800-1845), dubbelpipig med guldpunsade smedstämplar på kammarstyckena, signerade och graverade lås, graverade hanar, helstock i valnöt med nätskuren kolv, graverade stålbeslag, längd 30 cm

stockspricka, en hane bruten

466579

2017-09-24