Einar Jolin porträtt av Jessie Wessel-Eriksson
Klubbat för:
40 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
EINAR JOLIN (1890-1976): Porträtt av Jessie Wessel-Eriksson som Fortunio i Ljusstaken, signerad och daterad Jolin 1927, olja på duk, ca 92x73 cm
.
PROVENIENS: Fru Signe Schultz, Stockholm
Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm
Bukowski Auktioner, Svensk-Franska Konstauktioner, Moderna, katalog nr 424, höstauktion 1983, katalognr 127
Stockholms Auktionsverk, Moderna hösten 1989, katalognr 7080
Beijers Auktioner, Moderna, katalog nr 41, vårauktion 1990, katalognr 311A
Privat samling, Sverige
466596
2017-06-02