Johan Fredrik Isberg Bondeska palatset
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Bondeska palatset 1898" - vy över Rosenbad, Sagerska huset och Operan, monogramsignerad och daterad 1898, akvarell, ca 10,5x15,5 cm,
Läs mer
HISTORIK:
Bondeska palatset (även kallat Bondeska huset) var en byggnad uppförd 1787-1798 och riven 1899, som upptog större delen av kvarteret Rosenbads södra del vid Strömgatan 22 och Drottninggatan 3 i Stockholm.
Sagerska huset förvärvades är sedan våren 1995 Sveriges statsministers officiella residens.
466710
2017-06-20