Josef Feng oljemålning

Josef Feng oljemålning
Josef Feng oljemålning
Josef Feng oljemålning
Josef Feng oljemålning

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOSEF MENG (1887-1974):"Frühling Kufstein", signerad, olja på pannå, 33x34 cm, a tergo med etikett

Fästningen är byggd på en sten vars höjd uppgår till 90 meter.Den nämndes som Castrum Caofstein i ett dokument för första gången år 1205. Det viktigaste tornet, den runda och imponerande Kaiserturm, byggdes från 1518-22. Flera gånger i sin historia användes fästningen som ett fängelse. Idag är det känt för sin stora orgel.

466734

2017-06-07