Stolar 6 st rokoko
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STOLAR, 6 st, rokoko, 1700-talets andra hälft, Stockholm, 3 st etikettmärkta med Stockholms stolmakareämbetets sigill, höjd ca 102, sitthöjd ca 47 cm
Senare bemålning samt klädsel, slitage, förstärkningar på sargens insida, en stol med trasig rygg (plastad).
466812
2017-06-04