Stolar 6 st rokoko

Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko
Stolar 6 st rokoko

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

STOLAR, 6 st, rokoko, 1700-talets andra hälft, Stockholm, 3 st etikettmärkta med Stockholms stolmakareämbetets sigill, höjd ca 102, sitthöjd ca 47 cm

Senare bemålning samt klädsel, slitage, förstärkningar på sargens insida, en stol med trasig rygg (plastad).

466812

2017-06-04