Sengustaviansk byrå Gustaf Foltjern
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, fanerad i magogny, beslag av mässing, skiva i marmor, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad GFT samt Stockholms snickarämbetes stämpel SEAST, höjd ca 79, 100x50 cm
Slitage, listlagning på översta lådan, nyckel saknas, saknar delvis lådinredning, fanerlagningar
466909
2017-06-05