Sengustaviansk byrå Gustaf Foltjern

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, fanerad i magogny, beslag av mässing, skiva i marmor, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad GFT samt Stockholms snickarämbetes stämpel SEAST, höjd ca 79, 100x50 cm

Slitage, listlagning på översta lådan, nyckel saknas, saknar delvis lådinredning, fanerlagningar

466909

2017-06-05