Piedestal sengustaviansk stil

Piedestal sengustaviansk stil
Piedestal sengustaviansk stil
Piedestal sengustaviansk stil
Piedestal sengustaviansk stil
Piedestal sengustaviansk stil
Piedestal sengustaviansk stil
Piedestal sengustaviansk stil
Piedestal sengustaviansk stil
Piedestal sengustaviansk stil
Piedestal sengustaviansk stil

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

PIEDESTAL, sengustaviansk stil, 1800-talets andra hälft, i den egyptiserande stilen, fristående, träskuren dekor och pastellage, förgylld, sargen med kymation, fleuronger och palmetter, benen krönta med byster, avslutande tassfötter, skiva i sten, höjd ca 102, 40x40 cm

Dekorskador och färgbortfall, senare skiva

467029

2017-06-04