Spegel Eric Wahlberg

Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg
Spegel Eric Wahlberg

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, (Eric Wahlberg, spegelmakare i Stockholm ca. 1760-1811), signerad E.W, Stockholms hallstämpel 1799, träskuren dekor, överstycke med medaljong, förgylld med polerat guld och slagmetall, kvicksilverfolierat glas, ca 143x64 cm

Renoverad, något dekorelement löst

467044

2017-06-06