Spegel Eric Wahlberg
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, (Eric Wahlberg, spegelmakare i Stockholm ca. 1760-1811), signerad E.W, Stockholms hallstämpel 1799, träskuren dekor, överstycke med medaljong, förgylld med polerat guld och slagmetall, kvicksilverfolierat glas, ca 143x64 cm
Renoverad, något dekorelement löst
467044
2017-06-06