Johan Fredrik Isberg Cirkus Djurgården Stockholm

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Gamla Manegen å Djurgården", monogramsignerad, akvarell, ca 10,5x15 cm,

Läs mer

HISTORIK:
Mothanders manege var en cirkuslokal på Södra Djurgården i Stockholm. Manegen stod färdig på Djurgårdsslätten 1848 och revs 1890 för att ge plats åt Cirkus, Stockholm. Till höger om Manegen syns restaurangen Pohlsro (Alhambra)

467094

2017-06-20