Lyrik, dramatik 1800-talet, 3 vol.

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LYRIK, DRAMATIK 1800-TALET (3). (Dahlgren, F. A.), Wermlänningarne. Sorglustigt tal- sång och dansspel i två afdelningar och sex indelningar. Uppfördt på Kongl. Theatern i mars 1846. Stockholm, Hörbergska Boktryckeriet, 1846. (Sammanbunden med 2 andra verk).
8:o. 171 x 110 mm. 95 s. Nött samtida grönt pappband.
Originalutgåvan.

LENNGREN, ANNA MARIA. Skalde-försök. Stockholm, hos Olof Grahn, 1819.
8:o. 194 x 112 mm. (4), XVI, 255, (5) s. Senare skinnband med guldornerad rygg, pärmar med dubbla förgyllda ramar och marmorerade snitt (Lindskogs Bokbinderi, Göteborg). Ren inlaga. Stellan Lindskogs exlibris på främre pärmens insida.

FRÖDING, GUSTAF. Stänk och flikar. Dikter (tredje samlingen). Stockholm, Albert Bonniers Förlag, 1896.
8:o. 194 x 130 mm. 177, (1 blank, 2) s. Häftad, oskuren. Omslaget lätt fläckat, ryggen nött. I marmorerad kassett.
Första tusendet.

Inalles 3 volymer.

Se text!

467394

2017-06-07