Flintlåspistoler av Jacob Kuchenreuter

Såld för:

Osåld

Utropspris

40 000 SEK

FLINTLÅSPISTOLER 1 par, signerade Jacob Kuchenreuter (Steinweg 1709-1783), nålräfflade oktagonala pipor med signaturer i silver, kaliber ca 12,5 mm, ställbara snälltryck, pistolerna numrerade 1 och 2, helstockar med nätskurna kolvar och hornnäsor, järnbeslag, längd 41 cm

en hane möjligen inte ursprunglig, kolvsprickor, klaffsikte saknas

467423

2017-09-24