Flintlåspistoler av Jacob Kuchenreuter
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000 SEK
FLINTLÅSPISTOLER 1 par, signerade Jacob Kuchenreuter (Steinweg 1709-1783), nålräfflade oktagonala pipor med signaturer i silver, kaliber ca 12,5 mm, ställbara snälltryck, pistolerna numrerade 1 och 2, helstockar med nätskurna kolvar och hornnäsor, järnbeslag, längd 41 cm
en hane möjligen inte ursprunglig, kolvsprickor, klaffsikte saknas
467423
2017-09-24