Spegel
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, nyrokoko, 1800-talets slut, med krön av putti flankerande en vas med blomsterkärve, akantusblad både där och nedtill på spegeln, dekor i pastellage, förgylld samt bronserad, höjd ca 230, största bredd 90 cm.
Omfattande skador i form av bortfall av pastellage dekor och kredering, slitage, möjligen har nedre delens kortsida varit fäst vid något.
467563
2017-06-08