Spegel

Spegel
Spegel
Spegel
Spegel
Spegel
Spegel

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SPEGEL, nyrokoko, 1800-talets slut, med krön av putti flankerande en vas med blomsterkärve, akantusblad både där och nedtill på spegeln, dekor i pastellage, förgylld samt bronserad, höjd ca 230, största bredd 90 cm.

Omfattande skador i form av bortfall av pastellage dekor och kredering, slitage, möjligen har nedre delens kortsida varit fäst vid något.

467563

2017-06-08