Sigillsamling

Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling
Sigillsamling

Klubbat för:

1 800 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

SIGILLSAMLING, ca 280 st., fördelat på svenska kungar, grevliga, friherrliga samt adliga sigill i rött och svart lack monterade på papp av lumppapper, medföljer en handskriven förteckning över ätterna, montaget gjort under tidigt 1900-tal, sidornas mått ca 44 x 30 cm

Proveniens: Nils Birger Hessle (1875-1953). Sigillmontaget är utfört av honom och pappskivorna är stämplade med hans namn.

Zustandsbeschreibung

Ett antal sigill saknas, några sitter lösa, nagg och slitage på kartongerna.

467969

2017-06-11