Tallrikar Kina
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, 3 st., porslin, Kina, 1700/1800-tal, varav en mindre blåvit med dekor i underglasyr av blommor, diameter ca 21 cm, två i famille rose varav den ena med dekor i emaljfärger av antikviteter, den andra med dekor i emaljfärger av ströblommor, diameter ca 23 cm
Dem blåvita tallriken med kantnagg, famille rose-tallriken med antikviteterna med smärre slitage i dekoren, famille rose-tallriken med ströblommorna med liten kantlagning.
468029
2017-06-14