Tallrikar Kina

Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TALLRIKAR, 3 st., porslin, Kina, 1700/1800-tal, varav en mindre blåvit med dekor i underglasyr av blommor, diameter ca 21 cm, två i famille rose varav den ena med dekor i emaljfärger av antikviteter, den andra med dekor i emaljfärger av ströblommor, diameter ca 23 cm

Dem blåvita tallriken med kantnagg, famille rose-tallriken med antikviteterna med smärre slitage i dekoren, famille rose-tallriken med ströblommorna med liten kantlagning.

468029

2017-06-14