Carl Malmsten 1 par fåtöljer

Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Carl Malmsten 1 par fåtöljer
Carl Malmsten 1 par fåtöljer

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL MALMSTEN, fåtöljer, 1 par, benställning i mahogny, fast stoppning, klädsel i ulltextil, enligt uppgift vinst i hantverkslotteriet under 1960-talet, tillverkade som lärlingsarbete vid Carl Malmstens Verkstadsskola, höjd ca 79, sitthöjd 36 cm

Bruksslitage, ett ben lagat, några kantband saknas. underredena skiljer sig åt i mahognyns ton

468837

2017-06-14