Kulturhistoria & ornitologi, 4 vol.

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KULTURHISTORIA & ORNITOLOGI (4). JOSEPHSON, RAGNAR. Tessin. Nicodemus Tessin d. y. Tiden - mannen - verket. I-II. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1930-31.
Stor 8:o. 285 x 220 mm. Originalhalvfranska band med guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt och medbundna främre omslag. 2 volymer.

LINDBLOM, ANDREAS (utg.). En bok om Skansen. Till hundraårsminnet av Artur Hazelius´ födelse under medverkan av Alarik Behm, Gotthard Gustafsson och Gösta Selling. Stockholm, Norstedts, 1933.
Stor 8:o. 285 x 225 mm. Dekorerat originalhelskinnband med helt guldsnitt.
Numrerad upplaga om 1000 exemplar, varav detta är nr 454, tryckt för Waldemar Swahn och egenhändigt signerad av Lindblom.

RENDAHL, HIALMAR. Fågelboken. Sveriges fåglar i ord och bild. Stockholm, Tidens förlag, 1935.
Stor 8:o. C:a 275 x 195 mm. Litet nött grönt halvmarokängband med marmorerade pärmpapper.

Inalles 4 volymer. Ej kollationerade.

Se text!

468891

2017-06-16