Hilding Linnqvist oljemålning

Hilding Linnqvist oljemålning
Hilding Linnqvist oljemålning
Hilding Linnqvist oljemålning
Hilding Linnqvist oljemålning
Hilding Linnqvist oljemålning
Hilding Linnqvist oljemålning
Hilding Linnqvist oljemålning
Hilding Linnqvist oljemålning

Såld för:

18 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

HILDING LINNQVIST (1891-1984): Flicka i grått, signerad och daterad Hilding Linnqvist 1912, signatur a tergo, utförd 1912, olja på duk, ca 61x50,5 cm
PROVENIENS: Advokat Harald Dahlin, Djursholm
därefter i arv till hans son advokat Hans Dahlin, Småland
Privat samling, USA
UTSTÄLLD: Hilding Linnqvist - retrospektiv, Liljevalchs konsthall, Stockhom 1957, katalognr 1

469021

2017-08-29