Specialauktion Allmoge fat

Specialauktion Allmoge fat
Specialauktion Allmoge fat
Specialauktion Allmoge fat
Specialauktion Allmoge fat
Specialauktion Allmoge fat
Specialauktion Allmoge fat

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FAT, 4 st, tenn, 1700-tal, Johan Hagman (mästare 1743-1781 Uppsala), Nils Chrostophersson Forss (mästare 1740-1786) Västerås 1761, Nicolaus Justelius (mästare 1784-1819) Eksjö 1794, ett fat med otydliga stämplar, diameter ca 29,5-39 cm

Slitage, repor, bristninga

469201

2017-10-16